Мултиклуб „Една земя – една сцена“ – ефективна форма за етнокултурен диалог
Представяне на дейностите по проект Мултиклуб „Една земя – една сцена“ към ОП „Развитие на човешките ресурси” се проведе на 17.10.2013 година от 14.00 часа в Залата за конференции на СОУ„Васил Левски”- град Крумовград. В уводното си слово Цветан Терзиев –ръководител на проекта представи екипа, който е разработил и спечелил проектното предложение: Диана Георгиева – координатор, Веселин Тосков – техническo обезпечаване, Здравка Пачева-Кайрякова – счетоводител, Христо Михайлов, Анка Топалова, Митко Карамфилов, Валентин Грозданов, Маргарита Маргаритова, Шенай Хасан, Йорданка Мамирева, Карамфила Милчева – ръководители на ателиета. Г-н Терзиев запозна присъстващите гости, ученици, учители и родители с основните индикатори на проекта. Въвеждането на учениците от трите етноса в начален, прогимназиален и гимназиален етап в етнокултурен диалог чрез извънкласната и извънучилищна работа подобрява достъпа до качествено образование. Дейностите в Мултиклуб “Една земя – една сцена“ обслужват по привлекателен начин изконните потребности, нагласи и интереси на ученици, учители и родители от региона за неформален диалог на основата на взаимно опознаване и зачитане на културните особености . Интерактивно базираният модел на Мултиклуб “Една земя – една сцена“ позволява на участниците в целевите групи да овладяват практически умения за живот заедно. Продължителността на проекта е 12 месеца, считано от датата на подписване на договора–17.09.2013 година. Финансовата стойност: 115 085,46 лева. Общата цел на проекта е подобряване на условията за равен достъп до качествено образование чрез засилване на мотивацията за участие в учебно-възпитателния процес и извънкласните дейности на деца и ученици от етническите малцинства.
Учениците са разделени в осем ателиета с осем ръководители съобразно своите интереси, способности и умения. Творческите ателиета ще работят за създаване на училищни интелектуални продукти, възстановки на различни традиционни религиозни празници и свързаните с тях обичаи и обреди, представяйки по този начин комплексността на културния диалог между участниците и възможностите за цялостно позитивно въздействие върху формирането на личността. Целевата група по проекта включва 227 ученици от СОУ „Васил Левски“ от I – XII клас, 30 учители и 15 родители, представители на трите етнически групи, изповядващи две религии. В процентно отношение тя е представителна извадка от съотношението на етносите и религиите в общината. Индивидуалната и диференцирана работа в ателиетата ще помогне да се преодолеят пропуските в интеркултурното общуване между участниците, в организацията и мотивацията на техния труд; да се създадат у тях първоначални умения за самооценка.
Проектът включва девет основни дейности и тяхната подготовка:
- Огласяване и запознаване на крумовградската общественост с дейностите на проекта
- Реновиране и оборудване на помещения за дейностите на проекта /кабинет по изкуствата, кабинет „Журналистика“, етнографска работилница, помещения за реквизит/
- Разработване на програми за занятията с учениците в предвидените осем ателиета след консултиране с обучителите
- Обучителни дейности с целевата група на учителите за работа в мултикултурна среда
- Обучителни дейности с целевата група на учениците и техните ръководители – консултации, екскурзии, тренинги
- Празнично-развлекателни дейности за интеграция по случай патронния празник на училището, пролетен концерт
- Разработване и отпечатване на материали на хартиен и електронен носители.
- Публична заключителна конференция
- Входно и изходно блиц-проучване на мнението на учениците, на учителите и на родителите
В СОУ „Васил Левски” се реновират и оборудват помещения за Мултиклуб „Една земя – една сцена“. За разработване програмите на осемте ателиета се осъществява предварително допитване до учителите. Взима се и информираното съгласие на родителите. Разработват се три типа пакети с дидактически материали за осигуряване обучението на учители, родители и ученици. Изготвя се график за обучение на 30 учители в СОУ „Васил Левски“ за работа в мултикултурна среда и се осъществява обучението им по предварително разработените програми. Изработва се разписание на обучителната програма за извънкласна целогодишна дейност на учениците. Тя включва часове за усвояване на знания и интерактивни практически упражнения. Всеки месец се провеждат извънкласни занимания, съдържателно подчинени на съответния християнски и мюсюлмански празник.
Пресконфере нцията продължи с презентации на дейностите на осемте ателиета от преките участници в проекта.
След приключването на проекта и предоставеното по него финансиране СОУ „Васил Левски“ ще разработи училищни програми по СИП за развитие на етно-културната толерантност, което ще позволи да се запазят създадените структури с техните дейности, които да прераснат в традиции и модел на поведение в община Крумовград и опит, от който да се ползват и други общини от страната и ЕС.
17.10.2013г. Карамфила Милчева
Инвестира във вашето бъдеще! |